Udostępnij:

rece

W dniu 24 kwietnia 2019 odbyło się zebranie mieszkańców Jarosławca, na które przybyli sołtys – Katarzyna Budzich, Radny - Łukasz Zięba oraz Rada Sołecka. Frekwencja mieszkańców nie była zbyt wysoka, ale mimo wszystko udało się poruszyć kilka ważnych tematów dla Jarosławca. Miejscem zebrania była sala klasowa w Szkole Podstawowej.

Sport

Pierwszym tematem, który został poruszony  na naszym spotkaniu to kwestia aktywnego udziału w różnego rodzaju zawodach sportowych. Na terenie gminy odbywa się turniej pn. Współzawodnictwo Sołectw. Obecnie Jarosławiec jest reprezentowany przez bardzo małą garstkę osób. Wystarczy tylko, że jedna z nich zachoruje i już jest problem w wystartowaniu w zawodach.


foto sportowe

Miło jest usłyszeć o sukcesach sołectwa i sukcesach naszych zawodników. Nie ważne jak wysoko zajdą nasi sportowcy – ważna jest zabawa i udział w zawodach. Dlatego też jest prośba do mieszkańców o zwiększenie swojej aktywności w imprezach sportowych. Chętnych prosimy o kontakt z Łukaszem Zięba lub Marcinem Tama.

Być może jest chętna młodzież do uczestnictwa, wszak można się wykazać i zdobyć punkty dla sołectwa. Nie ma też przymusu, aby dana osoba uczestniczyła we wszystkich konkurencjach.

W zawodach można wygrać środki finansowe, które sołectwo może przeznaczyć na swoje cele.

 

wieniec 2018

Wieniec dożynkowy - Nosalin 2018

Dożynki

Powoli zbliżamy się do dużej imprezy gminnej jaką są dożynki. Już we wrześniu wydarzenie to skupi sporą ilość mieszkańców nie tylko Jarosławca, naszej gminy, ale również z okolicznych miejscowości i gmin.

Jest to duża okazja, aby zorganizować swoje stoisko i zaprezentować sołectwo Jarosławiec na dożynkach. Czy mieszkańcy Jarosławca chcieliby uczestniczyć w takim wydarzeniu? Propozycja padła, czekamy na przemyślenia i poruszenie tego tematu.

Będąc przy dożynkach nie można było pominąć tematu wieńca. Co roku jest organizowany konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy. Do tej pory wieniec był wykonywany przez Piotra Żuchowskiego, za co serdecznie dziękujemy. Teraz my wszyscy mamy okazje wykazania się w twórczej pracy artystycznej. Mimo, że Jarosławiec nie jest wioską rolniczą (jak większość pozostałych wiosek w gminie) to i tak jest okazja do pokazania naszych umiejętności i wygrania konkursu. Czy znajdziemy wśród nas tak zdolne osoby?

 

KGW

Kolejnym tematem, który został poruszony na spotkaniu było Koło Gospodyń Wiejskich. Jest możliwość założenia takiego koła w celu zwiększenia aktywności społecznej, integracji mieszkańców itp. Jako, że to środowe spotkanie było pierwszym z nowym sołtysem to temat został rzucony do przemyśleń. Koło Gospodyń Wiejskich wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Czy mieszkańcy zechcą tworzyć KGW? Czas pokaże.

 

plac zabaw

Plac zabaw i park

Podczas wyborów sołtysa Wójt Gminy Postomino wspominał między innymi o planowanych modernizacjach w parku, w tym odbudowa placu zabaw dla dzieci. Teraz mieszkańcy zostali zapoznani z delikatnym szkicem planowanych zmian. Niestety padło bardzo mało informacji na ten temat. Wspólnie stwierdzono, że należy najpierw uzyskać plany z gminy, aby sprawdzić czy proponowane zmiany przez Urząd Gminy Postomino są przez nas pożądane.

 

Zagospodarowanie lasku na południu

Wśród różnych pomysłów padła propozycja zagospodarowania lasku na południu Jarosławca. Mowa tutaj oczywiście o lesie znajdującym się pomiędzy ul. Uzdrowiskową, a ulicą Leśną. Jest duża szansa, aby przy asfaltowej drodze wiodącej przez centralna część tego lasu pojawiły się ławki i oświetlenie. W ten sposób zmienimy to miejsce na bardziej atrakcyjne dla turystów jak i mieszkańców. Miło by było usiąść i posłuchać odgłosów lasu. Pomysł jest świetny. Ponadto fragment południowej części tego lasku należy do gminy, a to oznacza że w tym miejscu można zorganizować dodatkowe miejsce rekreacyjne. Czy są jakieś pomysły? Czekamy na Wasze opinie.

 

Miejsce spotkań oraz PIT

Świetlica czy PIT? Na najbliższe lata są zabezpieczone (zaplanowane) środki finansowe przez gminę na rozbudowę Punktu Informacji Turystycznej. Dokładniej jest tutaj mowa o dobudowaniu dodatkowego poziomu nad obecnym PITem. Forma tej modernizacji stworzyła by miejsce spotkań mieszkańców. Tutaj poproszono nasze władze o zaprezentowanie projektu zmian dla tego budynku. Wiadomo tylko, że po przebudowie byłaby sala na piętrze, która podczas sezonu letniego byłaby galerią, a po za wakacjami miejscem spotkań.

Mieszkańcy nie są przekonani co do możliwości i funkcjonalności tego budynku, dlatego też padła propozycja, aby zaproponować Wójtowi zaplanowanie wybudowania budynku dedykowanego tylko i wyłącznie dla mieszkańców. Byłaby to świetlica wiejska o większych możliwościach. Przede wszystkim miałby być to budynek parterowy, aby starsze osoby też mogły bezproblemowo z niego korzystać. Ponadto mieszkańcy życzyli by sobie, aby dostęp do takiego budynku był całoroczny, a klucze znajdowały się na miejscu (np. u sołtysa). Umożliwiło by to większą integrację mieszkańców.

Sprzątanie

Padła również propozycja zbudowania wiaty lub większej altanki przy której można by palić ognisko. Takie dodatkowe miejsce rekreacyjne było już potrzebne po akcji sprzątania naszej wioski.

 

 

smieci

Śmieci - kontrole

Jednym z tematów poruszanych na zebraniu był problem śmieci. Okazuje się, że nie wszyscy uiszczają opłatę za utylizację śmieci (bynajmniej tak twierdzą mieszkańcy), a wiąże się to z tym iż opłaty dla pozostałych mieszkańców rosną. Ponadto cześć śmieci trafia w nieodpowiednie miejsca (np. do lasu lub są podrzuty do koszy publicznych). W związku z tym skierowano prośbę do Radnego i Sołtysa o interwencje, aby zostały przeprowadzone kontrole, szczególnie wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Proszono również o utylizacje śmieci znajdujących się w lesie i zwrócenie większej uwagi przez Straż Gminną na ten problem.

 

Duży parking

Mieszkańcy Jarosławca wspomnieli również o parkingu znajdującym się na ul. Bałtyckiej i Dorszowej. To największe miejsce gdzie można pozostawić auto wymaga zmian. Obecnie jest to pole, które przy obfitych opadach zamienia się w błoto. Padł pomysł aby w jakikolwiek sposób utwardzić ten teren, np. płytami betonowymi.

 

Pierwsze wspólne spotkanie mieszkańców zaowocowało paroma pomysłami. Wspólnie pragniemy zmian w Jarosławcu, które mają na celu polepszyć życie w naszej nadmorskiej miejscowości. Cieszymy się również, że coraz więcej osób bierze udział w spotkaniach.

Jerry

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine