Udostępnij:

opalanie 5

Skóra muśnięta słońcem wygląda znacznie lepiej i zdrowiej, a wygrzewanie się na plaży większości z nas poprawia samopoczucie. Ze słońca warto jednak korzystać z rozwagą. Jak bezpiecznie się opalać? Jak uniknąć czerwonej skóry po pierwszym dniu opalania się? Przede wszystkim stosując odpowiedni krem z filtrem i dostosowując czas przebywania na słońcu.

Ale jaki krem wybrać? Czym się kierować?

Kupując krem z filtrem przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj filtra, który oznaczany jest skrótem SPF.


SPF to wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), która określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego kremu. Wartość ta mówi nam, jak długo można przebywać na słońcu bez oparzenia skóry. Bez filtra oparzenie ciała następuje po upływie ok. 15 minut. SPF to wielokrotność tego czasu.

opalanie 2

Na przykład:

  • SPF 10 – ochrona przez 2,5 godziny (10 x 15 minut = 150 minut = 2,5 godziny)
  • SPF 15 – ochrona przez 3 godziny i 45 minut
  • SPF 20 – ochrona przez 5 godzin
  • SPF 30 – ochrona przez 7 godzin i 30 minut
  • SPF 50 – ochrona przez 12 godzin i 30 minut
  • SPF 50 + - ochrona powyżej 12 godzin i 30 minut

opalanie 1

Im wyższy filtr tym jego działanie jest bardziej skuteczne.

Pamiętajmy jednak, aby te wartości zgadzały się z faktycznym działaniem kremu, należy ponawiać aplikację kremu co 2-3 godziny (chyba że producent inaczej zalecił).

Ważna jest także ilość nałożonego kosmetyku. Aby osiągnąć zamierzony efekt ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym należy aplikować na skórę dość grubą warstwę kremu, o wiele grubszą, niż nam się wydaje.

Opalając się nad wodą zdecydowanie wybierzmy produkty, które są wodoodporne. Pozwoli to na zażywanie kąpieli zarówno słonecznych jak i wodnych jednocześnie. Morskie fale tak szybko nie spłuczą zastosowanego produktu z naszego ciała.

opalanie 4

Ponadto krem z filtrem to nie tylko krem. Produkty posiadające ochronę przed słońcem są w różnej postaci, np. mleczka, sprayu, sztyftu czy maski.

A szczególną ochronę powinniśmy zapewnić dzieciom i osobom starszym. To dla nich przeznaczone są kremy z wysokim filtrem SPF, np. 50 czy 50+. Wysokim filtrem zabezpieczmy również wszelkie znamiona, np. pieprzyki, blizny. 

Pamiętaj!

Nawet filtr 50+ nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed działaniem promieni słonecznych!

opalanie 3

Być piękną i bezpieczną przed słońcem – możliwe?

Tak to jest możliwe. Teraz producenci produktów kosmetycznych zadbali również o filtry w kosmetykach do makijażu. Spora część podkładów czy też pudrów zapewnia ochronę przeciwsłoneczną. Nawet niektóre z nich posiadają wysoki filtr SPF. Podstawową ochronę dają również balsamy i pomadki do ust. Sprawdzaj na etykiecie czy producent zastosował filtr przeciwsłoneczny. Możesz mieć jednocześnie piękny makijaż i być zabezpieczoną przed słońcem!

Artykuł nadesłany przez: Czytelnik
Zdjęcia: pixabay

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine